כולנו, אבל כולנו – מאלתרים

מרתין לות'ר קינג אלתר במהלך נאומו המפורסם

תוכן עניינים

אימפרוביזציה בישראל בשנים האחרונות

בשנים האחרונות מתעצמת סצנת האימפרוביזציה בישראל ומרחיבה את אופקיה מרגע לרגע. תיאטראות הפרינג' (שוליים) והאולמות השונים התמלאו במופעי בידור מאולתרים, מופעי אימפרוביזציה אשר מעניקים לצופה חוויה יוצאת דופן מזו שאליה הוא התרגל כאשר הוא מגיע לתיאטרון.

יש הרי הבדל עצום בין הצגת תיאטרון שמתבססת על מחזה כתוב, שהיא תוצר של כמה חודשי חזרות, עם מוזיקה ברגעים קבועים מראש ועם תמונות תאורה שעוצבו במיוחד לה, לבין מופע תיאטרון שכל כולו מאולתר מא'-ת', הטקסט, העלילה, התאורה והסאונד.

יש במופעי האלתורים משהו חי, מתח באוויר בציפייה לקראת ההמצאה הבאה, הקהל כל הזמן חלק מההתרחשות וכולם מיישרים קו עם הידיעה שכל מאית שניה כאן מומצאת. זה מרגש, זה אחר וזה כיף שקשה להסביר.

במקביל, או ככל הנראה כמעין נגזרת לנוכחות מופעי האימפרוביזציה על במות התיאטרון השונות, יותר ויותר מוסדות, חברות, ארגונים, עמותות, בתי ספר וכדומה, החלו להעשיר את עובדיהם בסדנאות אלתורים שונות ובמופעי גיבוש וכיף.

סדנאות לצוות חינוכי

ובכלל, כולנו מאלתרים. כל יום, כל דקה, כל שניה. גם הפרויקט המתוכנן והמסודר ביותר עליו עמלנו בקפידה זמן רב – ילווה ברגעים לא צפויים, ובין אם נרצה ובין אם לא – נאלץ (או נזכה בעצם) לאלתר. אותו פרויקט ירוויח ערך מוסף, או יהפוך מבולגן ולא מקצועי מספיק, הכל שאלה של שליטה בסיטואציות.

כן אבל…

שום כן אבל!

אומנות כפרקטיקה.

מעתה אמרו "כן ו.."

בואו נשים את הסמארטפונים על השולחן – האלתור הוא כלי בלתי נפרד מחיינו, האישיים והמקצועיים. (והפנייה אמנם בלשון זכר, אבל לגמרי מתייחסת לזכר ונקבה כאחד)

מרתין לות'ר קינג אילתר את נאומו
מרטין לותר קינג – "יש לי חלום"

להיות פורץ דרך באמצעות כלי האלתור

מנהל טוב חייב לדעת לאלתר, עובד טוב חייב לדעת לאלתר, מורה טוב חייב לדעת לאלתר, מדריך טוב חייב לדעת לאלתר, תלמידה טוב חייב לדעת לאלתר, ו#כלמישתרצו טוב חייב לדעת לאלתר.

המשכילים לאלתר, הם הם פורצי הדרך האמיתיים, כל אחד בתחומו שלו.

אסיים בחומר למחשבה,

קלארנס ב.ג'ונס, מחבר נאומו עוצר הנשימה ומעורר ההשראה של מרתין לות'ר קינג "יש לי חלום", כותב בספרו "מאחורי החלום": "..בפסקה השביעית קרה משהו יוצא מהכלל, קינג לפתע עצר את נאומו והזמרת מהליה ג'קסון, חברתו, צעקה 'ספר להם על החלום !'. כמה אנשים שמעו אותה, ביניהם גם קינג. והנה מה שקרה אחר כך – קינג הסיט את דפי הנאום לצד הדוכן, החסיר פעימה, זנח את כל מה שהכין ונתן לעצמו להיות ברוח הרגע. קינג אילתר את רוב החצי השני של הנאום, כולל את "יש לי חלום".

רוצים שנבוא אליכם לסדנת אלתור עשירה בכלים מעשיים, משחררת ומהנה? הכנסו לעמוד הסדנאות שלנו לעוד פרטים.

מערכת השמש
מערכת השמש

אהבתם ? יש לכם משהו להוסיף ? ספרו לנו!

כתיבת תגובה

קל להישאר מעודכנים

הזינו את המייל שלכם והרשמו לניוזלטר שלנו, לקבלת עדכונים ותוכן

באהבה.